Julkaistu: 06.04.23

Ilmoittautuminen 2023-24 alkoi!

Tiedekoulun seuraavan lukuvuoden ryhmät on julkaistu ja ilmoittautuminen alkanut! Early bird -etu (-15 €) syyslukukauden lukukausimaksusta kun ilmoittaudut 31.5. mennessä.

Toimipisteet

  • Espoon Olarissa järjestämme vielä kesäleirit, mutta sen jälkeen Tiedekoulu muuttaa Finnoon toimitiloihin. 
  • Helsingissä aloitamme syyslukukauden uutena Malmin tiloissa. Tervetulleita ovat niin uudet kuin jatkavat tiedekoululaiset!
  • Harrastusryhmät Myyrmäessä ja Kivikossa päättyvät kevääseen, toivotamme oppilaat jatkamaan Malmille, Olariin tai muihin toimipisteisiimme.
  • Harrastusryhmät Martissa päättyvät kevääseen, tervetuloa oppilaat jatkamaan Lonttisiin tai Piispanristille.

Tiedekoulun
uutisia

Avoimet Ovet -tapahtuma la 10.6.

Tervetuloa tutustumaan Tiedekoulun Finnoon uuteen toimipisteeseen Huom! Tapahtuma siirtyy pidettäväksi la 10.6. Aika: la 10.6. klo11-13 Osoite: Kurjenkellontie 5, 02270 Espoo
Lue lisää

Avoimet Ovet - tapahtuma la 10.6.

Tervetuloa tutustumaan Tiedekoulun Malmin uuteen toimipisteeseen! Huom! Tapahtuma siirtyy pidettäväksi la10.6. Aika: la 10.6. klo15-17 Osoite: Malmin raitti 17, 00700 Helsinki
Lue lisää

Ilmoittautuminen 2023-24 alkoi!

Tiedekoulun seuraavan lukuvuoden ryhmät on julkaistu ja ilmoittautuminen alkanut! Early bird -etu (-15 €) syyslukukauden lukukausimaksusta kun ilmoittaudut 31.5. mennessä. Toimipisteet Espoon Olarissa järjestämme vielä kesäleirit, mutta...
Lue lisää

Kesäleirit myös Finnoon & Malmin uusissa toimipisteessä!

Tiedekoululla Espoon Finnoossa, Helsingin Kalliossa ja myös Malmilla kesäleirejä kesäkuussa vko 23-26 sekä heinä-elokuussa vko 31. Ilmoittaudu mukaan Leirit-sivulla hyvissä ajoin ja varmista paikka, leirit täytetään ilmoittautumisjärjestyks...
Lue lisää

Kesäleirit myös Malmin uudessa toimipisteessä!

Tiedekoulu laajentaa toimintaa Malmille! Uudet valoisat ja avarat tilat otetaan käyttöön jo kesäleireillä. Tiedekoulu Malmilla järjestetään kiehtovia ohjelmoinnin, mekaniikan ja luonnontieteiden päiväleirejä kesäkuussa vko 23-26 sekä heinä-...
Lue lisää

Varmista paikka hurjan innostavilta kesäleireiltä!

Kesäleirien ilmoittautuminen on alkanut, jee! Turun Lonttisissa, Espoon Olarissa & Finnoossa ja Helsingin Kalliossa & Malmilla järjestetään kiehtovia ohjelmoinnin, mekaniikan ja luonnontieteiden päiväleirejä kesäkuussa vko 23-26 sekä heinä-...
Lue lisää

Aurinkoista hiihtolomaa

Tiedekoulun läsnäryhmät lomailee paikkakunnan hiihtolomaviikon mukaisesti: vko 8: pk-seutu, Turku, Kaarina, Pori vko 9: Hämeenlinna, Jyväskylä, Tampere, Lappeenranta vko 10: Kuopio, Oulu Ohjatun verkko-opetuksen ryhmät lomailee viik...
Lue lisää

Tule hiihtolomaviikolla leirille!

Tiedekoululla Turun Lonttisissa, Espoon Olarissa ja Helsingin Kalliossa järjestetään hiihtolomaviikolla 20.-24.2.2023 (vko 8) kiehtovia ohjelmoinnin, mekaniikan ja luonnontieteiden päiväleirejä! Ilmoittaudu mukaan Leirit-sivulla hyvissä ajo...
Lue lisää

Viikolla 3 aloitetaan, jippii 🤖

Kevät ja uusi lukukausi ovat täällä, jee! Kevätlukukauden aloitusinfo sujahti sähköpostiin viikolla 2. Infokirjeessä tärkeää tietoa lukukaudesta ja kevään aikataulusta. Nähdään uusien ja jo tuttujen tiedekoululaisten kanssa tammikuussa vii...
Lue lisää

Oppimaan koodausta? Koodikummit sponsoroi! | Hakuaika päättynyt

Tiedekoululla alkaa kaksi koodauksen alkeisryhmää, jotka sponsoroivat oppilaille Koodikummiyritykset Vincit ja Oivan. Luit aivan oikein! Nykäise pian omaa aikuistasi hihasta ja laita hakemus tulemaan.  Jos sinulla ei ole kannettavaa tietoko...
Lue lisää

Hae ohjaajaksi Hki, Espoo tai Vantaa.

Sykkiikö sydän tekniikkalegoille ja mekaniikan rakentamiselle, koodaus kiehtoo tai mikä parempi, olet kiinnostunut ohjaamaan edellämainittuja? Tiedekoulun kevätlukukaudelle on vielä muutamia ohjaajan paikkoja haettavana niin Espoossa, Helsi...
Lue lisää

Pelihahmon­suunnittelu, Digipiirtäminen ja Animaation kurssit

Kevään uutuuskursseille ilmoittautuminen avattu: Pelihahmonsuunnittelu 1, Digipiirtäminen 1. ja Animaation perusteet 1.  Ryhmät Helsingin Kalliossa tiistaisin ja Turun Lonttisissa lauantaisin. Kallion ohjaajan Kiti opiskelee Aallossa bioi...
Lue lisää

Robo- ja Tutkijaleirit Olarissa ma-to 2.-5.1.

Vielä muutamia paikkoja Roboleirillä ma-ti 2.-3.1. ja Tutkijaleirillä ke-to 4.-5.1. Kivaa ja opettavaista puuhaa joululomalaisille Tiedekoululla! Päiväleiri klo 9.00 - 15.00. Leiripäivän aikana ehditään oppia monta uutta asiaa, joko rakent...
Lue lisää

Joulustipendien haku 14.-21.12. | Hakuaika päättynyt

Profiz Business Solutions Oy ja Tiedekoulu jakavat tänä jouluna 2022 joululahjastipendejä tieteestä ja teknologiasta kiinnostuneille lapsille ja nuorille!Lahjoitamme 5kpl lukukausistipendejä joko läsnäopetus- tai ohjatun verkko-opetuksen ry...
Lue lisää

Itsenäisyyspäivänä 6.12. ei oppitunteja

Itsenäisyyspäivää vietetään 6.12. vuonna 1917 itsenäistyneen kotimaamme kunniaksi. Tänä vuonna Suomi-neito täyttää kunnioitettavat 105-vuotta.
Lue lisää

Kevätlukukauden 2023 alkeis- ja jatkoryhmät

Ilmoittaudu uusiin alkeisryhmiin NYT Kevätlukukaudella aloitamme uusia, alkeisryhmiä osassa toimipisteistä ja ilmoittautuminen on alkanut, jippii. Toimi ripeästi, paikat varataan ilmoittautumisjärjestyksessä! Innokas liittymään suoraan ja...
Lue lisää

Lukukauden päättyminen

Syyslukukausi on sujunnut mielenkiintoisten ja opettavaisten aiheiden parissa, kiitos motivoituneille tiedekoululaisille! Lukukauden päättyminen ja ryhmien viimeiset oppitunnit ovat jo pian käsillä. Lukukausi käsittää 15 kerran viikossa pid...
Lue lisää

Pyhäinpäivänä lauantaina 5.11. ei oppitunteja

Lauantain ryhmillä ei ole oppitunteja la 5.11. pyhäinpäivän johdosta. Tieteilemisiin!
Lue lisää

Syyslomaviikolla ei harrastusryhmiä

Tiedekoulun harrastusryhmät ovat tauolla paikkakunnan syyslomaviikon mukaan. vko42: pk-seutu, Turku, Kaarina, Hml, Tre, Vaasa, Jyväskylä, Kuopio sekä ohjatut verkko-opetuksen ryhmät vko43: Pori, Lpr ja Oulu Mukavaa lomaa kaikille t...
Lue lisää

Syyslomaviikolla leirille

Tiedekoululla Turussa, Espoon Olarissa ja Helsingin Kalliossa järjestetään syyslomaviikolla 17.-21.10. mielenkiintoisia luonnontieteiden, ohjelmoinnin ja mekaniikan päiväleirejä! Tsekkaa lisää ja ilmoittaudu LEIRIT
Lue lisää

Oppimaan koodausta? Koodikummit sponsoroi

Tiedekoululla alkaa kaksi koodauksen alkeisryhmää, johon valitut oppilaat pääsevät oppimaan ohjelmallista ajattelua, koodauksen perusteita ja koodaamaan pieniä pelejä, animaatioita ja projekteja Scratchilla. Koodikummiyritykset Vincit ja Oi...
Lue lisää

Tutustu Tiedekoulun oppimispolkuihin

Ohjelmointi

Ohjelmointi

Robotiikka

Robotiikka

Luonnontieteet

Luonnontieteet

Seuraa meitä somessa