Julkaistu: 20.05.22

Tiedekoulu muuttaa Turun Lonttisiin

Tiedekoululle uudet valoisat tilat Turun Lonttisiin

Tiedekoulun syyslukukausi käynnistyy uusissa, valoisissa ja tuplat isommissa tiloissa Turun Lonttisissa, aivan Tuomaansillan ja Parkin kentän välittömässä läheisyydessä. 

Elokuun alkuun on suunnitteilla päiväleirejä ja avointen ovien tapahtumaa. Tämän jälkeen uusi lukuvuosi startataankin näissä puitteissa!

Sijainti on oivallinen - Turun bussiasemalta vain kivenheitto, Föli kulkee vierestä, parkkipaikkoja kivasti ja harrastukseen lastaan tai nuortaan tuovalle huoltajalle on lähellä ulkoilureitit jokirannassa ja lyhyt matka piipahtaa kaupassa tai keskustassa asioimassa.

Ja mikä parasta, tilaa rakentaa mekaniikkaa, tutkia ja koodata on nyt luvassa paljon enemmän!

Tiedekoulun
uutisia

Sinustako Tiedekoulun uusi ope?

Tiedekoulun ohjaajaksi Lahteen, Vaasaan, Tampereelle, Turkuun tai pk-seudulle? Tsekkaa lisää ja tule mukaan jakamaan oppimisen ja oivaltamisen iloa! Lue lisää työtehtävistä ja jätä hakemuksesi Rekrytointi-osiossa. Täydennyshaku on käynni...
Lue lisää ›

Ilmoittaudu lukuvuodelle 22–23

Tiedekoulun syyslukukausi starttaa elokuussa vko34! Kiinnostaako ohjelmointi, mekaniikka tai luonnontieteet? Ehkä oletkin kiinnostunut animoinnista? Tiedekoululla on harrastusryhmiä 15 eri paikkakunnalla sekä ohjattuna verkko-opetuksena oh...
Lue lisää ›

Leirikesä käynnistyi

Tiedekoulun leirikesä käynnistyi tänään Tiedekoululla Olarissa ja Kalliossa! Kesäleirin aikana tutustutaan ja opitaan uutta,  sekä kehiteteään tulevaisuuden taitoja. Oivalletaan mitä jo osataan, mitä kaikkea voi oppia ja opituilla asiolla ...
Lue lisää ›

Tiedekoulu muuttaa Turun Lonttisiin

Tiedekoululle uudet valoisat tilat Turun Lonttisiin Tiedekoulun syyslukukausi käynnistyy uusissa, valoisissa ja tuplat isommissa tiloissa Turun Lonttisissa, aivan Tuomaansillan ja Parkin kentän välittömässä läheisyydessä.  Elokuun alk...
Lue lisää ›

Kesäleirit

Tiedekoulu järjestää koululaisten loma-aikoina mielenkiintoisia, opettavia ja mukaansatempaavia päiväleirejä! Sukellamme leiriteemaan, opimme ja oivallamme uusia asioita joko koodauksesta, mekaniikasta, animoinnista tai luonnontieteistä. ...
Lue lisää ›

Tutustu Tiedekoulun oppimispolkuihin

Ohjelmointi

Ohjelmointi ›

Robotiikka

Robotiikka ›

Luonnontieteet

Luonnontieteet ›

Seuraa meitä somessa