Koodikoulu 1

Laajuus: 30 oppituntia

Oppitunnin pituus: 60 minuuttia

Ikäsuositus: 7-12 vuotta

Ryhmän kuvaus: Koodikoulu 1 – ryhmässä lapset tutustuvat ohjelmoinnin käsitteisiin, termistöön sekä perusteisiin tekemällä erilaisia tehtäviä ja harjoituksia visuaalisen ohjelmointisovelluksen avulla. Lukuvuoden toisella puoliskolla lapset tutustuvat sulautettuihin järjestelmiin ja IoT -laitteen ohjelmointiin visuaalisella ohjelmointisovelluksella sekä Pythonin perusteisiin.

Koodikoulu 1. taso muodostuu Koodikoulu 1lk1 ja Koodikoulu 1lk2 lukukausista.

Oppimistavoitteet:

  • lapsi oppii ohjelmoinnin peruskäsitteet ja termit
  • lapsi oppii käyttämään visuaalista ohjelmointityökalua ja tekemään sillä yksinkertaisia ohjelmia
  • lapsi oppii loogista päättelyä sekä ongelmanratkaisutaitoja
  • lapsi oppii ohjelmoinnin logiikkaa
  • lapsi oppii sulautettujen järjestelmien perusteet ja osaa ohjelmoida niitä
  • lapsi oppii IoT -laitteen perusteet, oppii käyttämään laitteita ja ohjelmoimaan niitä

Toteutus:

Jokaisella oppitunnilla on oma teemansa, jonka tavoitteena on, että lapsi oppii aiheena olevan perusteorian ja pääsee soveltamaan sitä heti käytännössä harjoitusten, tehtävien ja omien projektien kautta.

Oppituntien teemat

Koodikoulu 1lk1

  1. Binääriluvut
  2. ASCII-koodi
  3. Ohjelmoinnin perusteet, liike ja ulkoasu
  4. Ehtolause
  5. Koordinaatisto ja nuoliohjaus
  6. Sovelletaan: Nuoliohjaus-peli
  7. Loogiset operaattorit
  8. Loogiset operaattorit
  9. Sovelletaan: Labyrinttipeli
  10. Sovelletaan: Tasohyppelypeli
  11. Sovelletaan: Laskeutumispeli osa 1
  12. Sovelletaan: Laskeutumispeli osa 2
  13. Sovelletaan: Maalivahtipeli
  14. Sovelletaan: Ilmapallopeli
  15. Muuttujat, matemaattiset operaattorit

Koodikoulu 1lk2

  1. Micro:bit laitteen käyttöönotto, kuvat ja tallennus
  2. Kuvakirjastot, lednäyttö
  3. Toistolauseet ja ledien ohjaaminen: muuttuva ja etenevä kuva
  4. Ehtolauseet ja ledien ohjaaminen: animaatio ja teksti
  5. Muuttujat: Ikä ja nimi
  6. Muuttujat: Vesiputous
  7. Satunnaisluku: Noppa ja kolikonheitto
  8. Satunnaisluku: Askelmittari ja kiihtyvyysanturi
  9. Loogiset operaattorit
  10. Loogiset operaattorit
  11. Käyttäjän syöte: A- ja B -painikkeet
  12. Käyttäjän syöte: A- ja B -painikkeet
  13. Python perusteet ja Python Turtle
  14. Toistolauseet ja ehtolauseet
  15. Muuttujat

Ilmoittaudu lukuvuodelle 2022–2023

Syyslukukausi pyörähtää käyntiin elokuussa viikolla 34, jes! 

Koodikoulu 1 on mahtava valinta!

Melkein maalissa, valitse vielä sinulle sopiva paikka ja ajankohta.

Vaihe 1
Kaupunki
Vaihe 2
Toimipiste
Vaihe 3
Ajankohta

Harrastusryhmä

Toimipiste

Ajankohta

Tasoryhmä

 

Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Hämeenlinna
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Hämeenlinna
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Hämeenlinna
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Joensuu
maanantai 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Joensuu
lauantai 14-15
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Jyväskylä
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Jyväskylä
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Jyväskylä
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Kuopio
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Kuopio
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Lappeenranta
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Lappeenranta
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Lappeenranta
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
lauantai klo 11-12
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
maanantai klo 15-16
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
tiistai klo 15-16
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
keskiviikko klo 17-18
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Oulu, Etu-Löytty
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Oulu, Kynsilehto
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Pori
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Pori
lauantai klo 14-15
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Tampere, Pispala
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Tampere, Pispala
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Tampere, Vuores
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Vaasa
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Kivistö
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Myyrmäki
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Myyrmäki
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Myyrmäki
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Kivistö
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12 v.)
Lahti
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Lintuvaara
keskiviikko klo 17-18
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Lintuvaara
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Olari
lauantai klo 14-15
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Perkkaa
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Perkkaa
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Herttoniemi
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Herttoniemi
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
perjantai klo 18-19
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kivikko
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kivikko
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Lehtisaari
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Pasila
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Pasila
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Pasila
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Vuosaari
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Vuosaari
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piikkiö
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piispanristi
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piispanristi
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piispanristi
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Kauniainen
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Kauniainen
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Kauniainen
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Turku, Martti
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Turku, Martti
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Turku, Martti
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Turku, Nummi
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Lahti
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Olari
lauantai klo 11-12
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Olari
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk2 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk2 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Verkko-opetusKoodikoulu 1lk2 (7-12 v.)
Ohjattu verkko-opetus
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12 v.)
Oulu, Kynsilehto
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12 v.)
Pori
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12 v.)
Tampere, Vuores
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12 v.)
Vaasa
tiistai klo 17-18
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12v.)
Espoo, Olari
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12v.)
Helsinki, Herttoniemi
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Koodikoulu 1lk2 (7-12v.)
Lahti
tiistai klo 19-20
Perusryhmä

Tutustu Tiedekoulun oppimispolkuihin

Ohjelmointi

Ohjelmointi ›

Robotiikka

Robotiikka ›

Luonnontieteet

Luonnontieteet ›

Seuraa meitä somessa