Robottikerho 1

Laajuus: 30 oppituntia

Oppitunnin pituus: 60 minuuttia

Ikäsuositus: 7-12 vuotta

Ryhmän kuvaus: Robottikerho 1. tasolla  7 – 12 vuotiaat lapset tutustuvat mekaniikan perusteisiin ja oppivat rakentamaan legoilla erilaisia liikkuvia mekaanisia rakenteita, koneen osia ja systeemejä.

Robottikerho 1. taso muodostuu Robottikerho 1lk1 ja Robottikerho 1lk2 lukukausista.

Oppimistavoitteet:

  • lapsi oppii erilaisia mekaniikan termejä ja käsitteitä
  • lapsi oppii rakentamaan ja suunnittelemaan liikkuvia mekaanisia rakenteita ja koneen osia
  • lapsi oppii hahmottamaan ja suunnittelemaan rakenteita kolmiulotteisesti
  • lapsi tutustuu ohjelmoitavaan robotiikkaan
  • lapsi oppii ratkaisemaan luovasti ongelmia ja soveltamaan oppimiaan rakenteita käytännössä

Toteutus:

Jokaisella oppitunnilla on oma teemansa, jonka tavoitteena on, että lapsi oppii aiheena olevan perusrakenteen ja samalla oppii myös soveltamaan sitä jossakin käytännön sovelluksessa.

Oppituntien teemat

Robottikerho 1lk1

  1. Moottorit, akselit ja rattaat
  2. Erilaiset ratasrakenteet
  3. Nopeuden muuttaminen ja vaihteisto
  4. Hihnapyörät
  5. Erilaiset anturit ja hammaspyörät
  6. Ruuvipyörä
  7. Liikkuvat mekanismit
  8. Liikkuvat mekanismit
  9. Kalteva taso
  10. Kiila
  11. Massan siirtäminen ja väkipyörä
  12. Massan siirtäminen ja väkipyörä
  13. Vipu ja voima
  14. Vipu ja voima
  15. Sovelletaan: Vapaavalintainen teema

Robottikerho 1lk2

  1. Ratas- ja hihnapyöräsovelluksia
  2. Ruuvipyörä, hammaspyörä ja vipuvarsi
  3. Pyörivä ja liikkuva rakenne
  4. Pyörivä ja liikkuva rakenne
  5. Vipuvarsi ja väkipyörä
  6. Vipuvarsi ja väkipyörä
  7. Kampi
  8. Kampivasara
  9. Tasapaino ja painopiste
  10. Tuulella toimivat laitteet
  11. Massaa siirtävä ajoneuvo
  12. Erilaisia ovi- ja heilurirakenteita
  13. Ohjelmoitava robotiikka
  14. Ohjelmoitava robotiikka
  15. Sovelletaan: Vapaavalintainen teema

Ilmoittaudu lukuvuodelle 2022–2023

Syyslukukausi pyörähtää käyntiin elokuussa viikolla 34, jes! 

Robottikerho 1 on mahtava valinta!

Melkein maalissa, valitse vielä sinulle sopiva paikka ja ajankohta.

Vaihe 1
Kaupunki
Vaihe 2
Toimipiste
Vaihe 3
Ajankohta

Harrastusryhmä

Toimipiste

Ajankohta

Tasoryhmä

 

Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Hämeenlinna
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Hämeenlinna
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Joensuu
lauantai 13-14
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Joensuu
maanantai 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Jyväskylä
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Jyväskylä
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Kuopio
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Kuopio
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Lappeenranta
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Lappeenranta
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Lappeenranta
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Oulu, Etu-Löytty
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Oulu, Etu-Löytty
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Oulu, Kynsilehto
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Pori
lauantai klo 13-14
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Pori
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Tampere, Pispala
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Tampere, Pispala
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Tampere, Vuores
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vaasa
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vaasa
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vaasa
lauantai klo 14-15
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Myyrmäki
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Myyrmäki
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Myyrmäki
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Lahti
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Lahti
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Kivistö
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Kivistö
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12 v.)
Vantaa, Kivistö
lauantai klo 14-15
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Lintuvaara
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Lintuvaara
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Olari
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Olari
lauantai klo 12-13
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Perkkaa
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Espoo, Perkkaa
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Herttoniemi
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
perjantai klo 17-18
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
lauantai klo 14-15
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kivikko
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Kivikko
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Lehtisaari
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Pasila
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Pasila
keskiviikkoklo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Pasila
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Vuosaari
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Helsinki, Vuosaari
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piikkiö
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piispanristi
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piispanristi
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Kaarina, Piispanristi
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Kauniainen
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Kauniainen
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Kauniainen
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Turku, Martti
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Turku, Martti
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Turku, Martti
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Turku, Nummi
tiistai klo 17-18
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Turku, Nummi
perjantai klo 17-18
Perusryhmä
Robottikerho 1lk1 (7-12v.)
Turku, Nummi
lauantai klo 12-13
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12 v.)
Hämeenlinna
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12 v.)
Oulu, Kynsilehto
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12 v.)
Pori
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12 v.)
Tampere, Vuores
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12 v.)
Vaasa
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12 v.)
Vantaa, Kivistö
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12v.)
Espoo, Olari
tiistai klo 19-20
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12v.)
Helsinki, Herttoniemi
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12v.)
Helsinki, Kallio
lauantai klo 13-14
Perusryhmä
Robottikerho 1lk2 (7-12v.)
Lahti
tiistai klo 18-19
Perusryhmä

Tutustu Tiedekoulun oppimispolkuihin

Ohjelmointi

Ohjelmointi ›

Robotiikka

Robotiikka ›

Luonnontieteet

Luonnontieteet ›

Seuraa meitä somessa