Robotiikka

Kiinnostaako pitkäkestoinen harrastus mekaniikan ja robotiikan parissa? Haluatko oppia mekaniikan käsitteitä ja perusrakenteita? Vai oletko jo kenties kiinnostunut vahvasta mekaniikasta ja sen ohjelmoinnista?

Lähde mukaan läsnäopetuksen ryhmään!

Valikosta näe myös kesän Roboleirit.

Ilmoittaudu kevätlukukauden 2023 harrastusryhmiin

Tiedekoulun kevätlukukausi 2023 on käynnistynyt tammikuussa viikolla 3, jee! Vielä on joitakin paikkoja ryhmissä jäljellä, toimi ripeästi sillä paikat varataan ilmoittautumisjärjestyksessä.

Kevätlukukaudella aloitamme uusia, alkeisryhmiä osassa toimipisteistä. Valittavinasi lisäksi ne jatko- ja syventävät ryhmät, joihin voimme ottaa uusia, lähtötason taidot omaavia oppilaita.

Tervetuloa uudet ja jatkavat tiedekoululaiset!

PS! Syyslukukaudelle ilmoittautunut oppilas siirtyy automaattisesti kevään jatkoryhmään, oppitunnin ajankohta pysyy samana myös kevätlukukaudella. Uutta ilmoittautumista ei tarvita.

Valitse ryhmä

Vaihe 1

Kaupunki

Vaihe 2

Toimipiste

Vaihe 3

Tasoryhmä

Vaihe 4

Ajankohta

Harrastusryhmä

Toimipiste

Ajankohta

Tasoryhmä

 

LeiriEV3-ohjelmointi ja vahva mekaniikka -leiri (7-12 v.)
Turku, Lonttinen
24.2. (pe)
LeiriEV3-ohjelmointi ja vahva mekaniikka -leiri (7-15 v.)
Espoo, Olari
24.2. (pe)
LeiriEV3-ohjelmointi ja vahva mekaniikka -leiri (7-15 v.)
Helsinki, Kallio
24.2. (pe)
Makerspace (11+ v.)
Turku, Lonttinen
keskiviikko klo 19-20.30
Syventävä ryhmä
Tampere, Vuores
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Tampere, Vuores
keskiviikko klo 17-18
Perusryhmä
Kaarina, Piispanristi
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Vantaa, Kivistö
lauantai klo 13-14
Perusryhmä
Vantaa, Myyrmäki
tiistai klo 17-18
Perusryhmä
Kaarina, Piispanristi
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Helsinki, Lehtisaari
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Espoo, Olari
perjantai klo 16-17
Perusryhmä
Espoo, Olari
lauantai klo 11-12
Perusryhmä
Espoo, Perkkaa
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Täynnä
Vantaa, Kivistö
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Turku, Lonttinen
maanantai klo 17-18
Jatkoryhmä
Kuopio, Retiisikatu
keskiviikko klo 17-18
Perusryhmä
Lappeenranta, Armilankatu
tiistai klo 17-18
Perusryhmä
Oulu, Etu-Lyötty
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Turku, Lonttinen
perjantai klo 16-17
Perusryhmä
Turku, Lonttinen
lauantai klo 11-12
Perusryhmä
Vantaa, Myyrmäki
keskiviikko klo 17-18
Perusryhmä
Jyväskylä, Vaasankatu
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Jyväskylä, Vaasankatu
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Helsinki, Kallio
tiistai klo 17-18
Perusryhmä
Helsinki, Kivikko
tiistai klo 17-18
Perusryhmä
Espoo, Lintuvaara
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Espoo, Olari
lauantai klo 13-14
Perusryhmä
Helsinki, Pasila
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Helsinki, Pasila
keskiviikko klo 17-18
Perusryhmä
Espoo, Perkkaa
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Helsinki, Vuosaari
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Helsinki, Herttoniemi
tiistai klo 17-18
Jatkoryhmä
Espoo, Perkkaa
keskiviikko klo 18-19
Jatkoryhmä
Lappeenranta, Armilankatu
keskiviikko klo 17-18
Jatkoryhmä
Oulu, Kynsilehto
keskiviikko klo 17-18
Jatkoryhmä
Helsinki, Vuosaari
keskiviikko klo 17-18
Jatkoryhmä
Jyväskylä, Vaasankatu
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Kaarina, Piispanristi
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Helsinki, Kallio
lauantai klo 14-15
Perusryhmä
Espoo, Olari
perjantai klo 17-18
Perusryhmä
Espoo, Olari
lauantai klo 12-13
Perusryhmä
Espoo, Perkkaa
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Espoo, Olari
tiistai klo 19-20
Jatkoryhmä
Kuopio, Retiisikatu
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Lappeenranta, Armilankatu
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Oulu, Etu-Lyötty
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Vantaa, Kivistö
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Pori, Koekatu
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Turku, Lonttinen
perjantai klo 17-18
Perusryhmä
Turku, Lonttinen
lauantai klo 12-13
Perusryhmä
Turku, Martti
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Vantaa, Myyrmäki
maanantai klo 17-18
Perusryhmä
Kaarina, Piispanristi
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Hämeenlinna, Varikonniementie
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Tampere, Vuores
maanantai klo 18-19
Perusryhmä
Tampere, Vuores
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Helsinki, Kallio
keskiviikko klo 17-18
Perusryhmä
Helsinki, Kallio
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Helsinki, Kivikko
tiistai klo 18-19
Perusryhmä
Helsinki, Kivikko
torstai klo 17-18
Perusryhmä
Espoo, Lintuvaara
keskiviikko klo 19-20
Perusryhmä
Espoo, Lintuvaara
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Espoo, Olari
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Espoo, Olari
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Espoo, Olari
torstai klo 19-20
Perusryhmä
Helsinki, Pasila
keskiviikko klo 18-19
Perusryhmä
Espoo, Perkkaa
maanantai klo 19-20
Perusryhmä
Helsinki, Vuosaari
torstai klo 18-19
Perusryhmä
Tampere, Vuores
keskiviikko klo 18-19
Jatkoryhmä
Turku, Lonttinen
tiistai klo 18-19
Jatkoryhmä
Vantaa, Myyrmäki
tiistai klo 18-19
Jatkoryhmä
Helsinki, Kallio
tiistai klo 19-20
Jatkoryhmä
Espoo, Olari
maanantai klo 17-18
Jatkoryhmä
Oulu, Kynsilehto
keskiviikko klo 18-19
Jatkoryhmä
Turku, Lonttinen
perjantai klo 18-19
Syventävä ryhmä
Helsinki, Kallio
keskiviikko klo 19-20
Syventävä ryhmä
LeiriRobottileiri (7-12 v.)
Helsinki, Kallio
20.-21.2. (ma-ti)
LeiriRobottileiri (7-12 v.)
Espoo, Olari
23.2. (to)
LeiriRobottileiri (7-12 v.)
Turku, Lonttinen
20.-21.2. (ma-ti)
LeiriRobottileiri (7-12 v.)
Turku, Lonttinen
23.2. (to)
LeiriRobottileiri (7-12 v.)
Helsinki, Kallio
23.2. (to)
LeiriRobottileiri (7-12 v.)
Espoo, Olari
20.-21.2. (ma-ti)

Tutustu Tiedekoulun oppimispolkuihin

Ohjelmointi

Ohjelmointi ›

Robotiikka

Robotiikka ›

Luonnontieteet

Luonnontieteet ›

Seuraa meitä somessa