Julkaistu: 18.07.23

Varmista paikkasi jatkoryhmästä 31.7. mennessä!

Jatkavat Robo-, Koodikoulun ja Tutkijakerhon ryhmät muodostetaan ilmoittautumisten perusteella. Varmista harrastusryhmäsi ilmoittautumalla 31.7. mennessä.

 

Tiedekoulun
uutisia

Syyslomaviikon leirit | Autumn break camps

Tavataan hurjan innostavilla päiväleireillä! Tiedekoululla Turun Lonttisissa, Espoon Finnoossa ja Helsingin Kalliossa sekä Malmilla syyslomaviikolla 16.-20.10. (vk42) luonnontieteiden, ohjelmoinnin ja robotiikan leirejä! Lue lisää ja varmis...
Lue lisää

Tiedekoulu Arena & EV3-taiturit

Tiedekoulu on isosti mukana Pii Poon suurimmassa LEGO-rakennustapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa la-su 30.9.-1.10.  Tiedekoulu Arenalla pääset näkemään mitä Mini- ja Robokerhoissa opitaan rakentamaan sekä testaamaan kaukosäätimella oh...
Lue lisää

Groups for English speakers at Finnoo

We are excited to announce that there are also STEAM hobby groups for English speakers or kids who prefer to join groups taught in English! Are you keen on programming, mechanics and Lego bricks have stolen your heart or just curious on ev...
Lue lisää

Kokeilutunteja Tiedekoulu

Tule kokeilemaan STEM harrastusta, olisiko se myös Sinun juttusi! Järjestämme kokeilutunteja Tiedekoulun omilla toimipisteillä viikoilla 32 ja 33. Onko juttusi koodaus, mekaniikka vai kenties luonnontiede, se selviää varmasti.  Ilmoittaudu...
Lue lisää

Varmista paikkasi jatkoryhmästä 31.7. mennessä!

Jatkavat Robo-, Koodikoulun ja Tutkijakerhon ryhmät muodostetaan ilmoittautumisten perusteella. Varmista harrastusryhmäsi ilmoittautumalla 31.7. mennessä.  
Lue lisää

Elokuun päiväleirit - ilmoittaudu mukaan!

Elokuun päiväleirit aivan nurkan takana! Muutamia paikkoja vielä vapaana.  Ilmoittaudu mukaan!  Kallio, Josafatinkatu 11, Hki ma 31.7. Tutkijaleiri ti-ke 1.-2.8. Koodileiri to-pe 3.-4.8. Roboleiri Malmi, Malmin raitti 17, Hki ma...
Lue lisää

Ilmoittautuminen 2023-24 kiihtyy!

Tiedekoulun lukuvuoden 2023-24 ilmoittautuminen käy hurjaa tahtia. Varaa paikkasi ajoissa, ja tule mukaan innostavaan, opettavaan harrastukseen! Opintopolut Ohjelmointia alkeista aina peliohjelmoinnin syvään päähän Pygamelle ja Unity pe...
Lue lisää

Kesäleirit myös Finnoon & Malmin uusissa toimipisteessä!

Tiedekoululla Espoon Finnoossa, Helsingin Kalliossa ja myös Malmilla kesäleirejä kesäkuussa vko 23-26 sekä heinä-elokuussa vko 31. Ilmoittaudu mukaan Leirit-sivulla hyvissä ajoin ja varmista paikka, leirit täytetään ilmoittautumisjärjestyks...
Lue lisää

Kesäleirit myös Malmin uudessa toimipisteessä!

Tiedekoulu laajentaa toimintaa Malmille! Uudet valoisat ja avarat tilat otetaan käyttöön jo kesäleireillä. Tiedekoulu Malmilla järjestetään kiehtovia ohjelmoinnin, mekaniikan ja luonnontieteiden päiväleirejä kesäkuussa vko 23-26 sekä heinä-...
Lue lisää

Varmista paikka hurjan innostavilta kesäleireiltä!

Kesäleirien ilmoittautuminen on alkanut, jee! Turun Lonttisissa, Espoon Olarissa & Finnoossa ja Helsingin Kalliossa & Malmilla järjestetään kiehtovia ohjelmoinnin, mekaniikan ja luonnontieteiden päiväleirejä kesäkuussa vko 23-26 sekä heinä-...
Lue lisää

Aurinkoista hiihtolomaa

Tiedekoulun läsnäryhmät lomailee paikkakunnan hiihtolomaviikon mukaisesti: vko 8: pk-seutu, Turku, Kaarina, Pori vko 9: Hämeenlinna, Jyväskylä, Tampere, Lappeenranta vko 10: Kuopio, Oulu Ohjatun verkko-opetuksen ryhmät lomailee viik...
Lue lisää

Tule hiihtolomaviikolla leirille!

Tiedekoululla Turun Lonttisissa, Espoon Olarissa ja Helsingin Kalliossa järjestetään hiihtolomaviikolla 20.-24.2.2023 (vko 8) kiehtovia ohjelmoinnin, mekaniikan ja luonnontieteiden päiväleirejä! Ilmoittaudu mukaan Leirit-sivulla hyvissä ajo...
Lue lisää

Viikolla 3 aloitetaan, jippii 🤖

Kevät ja uusi lukukausi ovat täällä, jee! Kevätlukukauden aloitusinfo sujahti sähköpostiin viikolla 2. Infokirjeessä tärkeää tietoa lukukaudesta ja kevään aikataulusta. Nähdään uusien ja jo tuttujen tiedekoululaisten kanssa tammikuussa vii...
Lue lisää

Oppimaan koodausta? Koodikummit sponsoroi! | Hakuaika päättynyt

Tiedekoululla alkaa kaksi koodauksen alkeisryhmää, jotka sponsoroivat oppilaille Koodikummiyritykset Vincit ja Oivan. Luit aivan oikein! Nykäise pian omaa aikuistasi hihasta ja laita hakemus tulemaan.  Jos sinulla ei ole kannettavaa tietoko...
Lue lisää

Hae ohjaajaksi Hki, Espoo tai Vantaa.

Sykkiikö sydän tekniikkalegoille ja mekaniikan rakentamiselle, koodaus kiehtoo tai mikä parempi, olet kiinnostunut ohjaamaan edellämainittuja? Tiedekoulun kevätlukukaudelle on vielä muutamia ohjaajan paikkoja haettavana niin Espoossa, Helsi...
Lue lisää

Pelihahmon­suunnittelu, Digipiirtäminen ja Animaation kurssit

Kevään uutuuskursseille ilmoittautuminen avattu: Pelihahmonsuunnittelu 1, Digipiirtäminen 1. ja Animaation perusteet 1.  Ryhmät Helsingin Kalliossa tiistaisin ja Turun Lonttisissa lauantaisin. Kallion ohjaajan Kiti opiskelee Aallossa bioi...
Lue lisää

Robo- ja Tutkijaleirit Olarissa ma-to 2.-5.1.

Vielä muutamia paikkoja Roboleirillä ma-ti 2.-3.1. ja Tutkijaleirillä ke-to 4.-5.1. Kivaa ja opettavaista puuhaa joululomalaisille Tiedekoululla! Päiväleiri klo 9.00 - 15.00. Leiripäivän aikana ehditään oppia monta uutta asiaa, joko rakent...
Lue lisää

Joulustipendien haku 14.-21.12. | Hakuaika päättynyt

Profiz Business Solutions Oy ja Tiedekoulu jakavat tänä jouluna 2022 joululahjastipendejä tieteestä ja teknologiasta kiinnostuneille lapsille ja nuorille!Lahjoitamme 5kpl lukukausistipendejä joko läsnäopetus- tai ohjatun verkko-opetuksen ry...
Lue lisää

Itsenäisyyspäivänä 6.12. ei oppitunteja

Itsenäisyyspäivää vietetään 6.12. vuonna 1917 itsenäistyneen kotimaamme kunniaksi. Tänä vuonna Suomi-neito täyttää kunnioitettavat 105-vuotta.
Lue lisää

Kevätlukukauden 2023 alkeis- ja jatkoryhmät

Ilmoittaudu uusiin alkeisryhmiin NYT Kevätlukukaudella aloitamme uusia, alkeisryhmiä osassa toimipisteistä ja ilmoittautuminen on alkanut, jippii. Toimi ripeästi, paikat varataan ilmoittautumisjärjestyksessä! Innokas liittymään suoraan ja...
Lue lisää

Lukukauden päättyminen

Syyslukukausi on sujunnut mielenkiintoisten ja opettavaisten aiheiden parissa, kiitos motivoituneille tiedekoululaisille! Lukukauden päättyminen ja ryhmien viimeiset oppitunnit ovat jo pian käsillä. Lukukausi käsittää 15 kerran viikossa pid...
Lue lisää

Pyhäinpäivänä lauantaina 5.11. ei oppitunteja

Lauantain ryhmillä ei ole oppitunteja la 5.11. pyhäinpäivän johdosta. Tieteilemisiin!
Lue lisää

Syyslomaviikolla ei harrastusryhmiä

Tiedekoulun harrastusryhmät ovat tauolla paikkakunnan syyslomaviikon mukaan. vko42: pk-seutu, Turku, Kaarina, Hml, Tre, Vaasa, Jyväskylä, Kuopio sekä ohjatut verkko-opetuksen ryhmät vko43: Pori, Lpr ja Oulu Mukavaa lomaa kaikille t...
Lue lisää

Syyslomaviikolla leirille

Tiedekoululla Turussa, Espoon Olarissa ja Helsingin Kalliossa järjestetään syyslomaviikolla 17.-21.10. mielenkiintoisia luonnontieteiden, ohjelmoinnin ja mekaniikan päiväleirejä! Tsekkaa lisää ja ilmoittaudu LEIRIT
Lue lisää

Oppimaan koodausta? Koodikummit sponsoroi

Tiedekoululla alkaa kaksi koodauksen alkeisryhmää, johon valitut oppilaat pääsevät oppimaan ohjelmallista ajattelua, koodauksen perusteita ja koodaamaan pieniä pelejä, animaatioita ja projekteja Scratchilla. Koodikummiyritykset Vincit ja Oi...
Lue lisää

Tutustu Tiedekoulun oppimispolkuihin

Ohjelmointi

Ohjelmointi

Robotiikka

Robotiikka

Luonnontieteet

Luonnontieteet

Seuraa meitä somessa